Ako z najhoršieho vína urobíte to najlepšie?

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Aj dnešný skutočný príbeh je ukážkou toho, ako fakt veľmi dôležitá je uveriteľnosť komunikácie.

Uveriteľnosť vašich reklám určite zvýšite, ak ju budú odporúčať tie najprestížnejšie slovenské médiá. Pekne natívne, medzi iným redakčným obsahom.

Vďaka odporúčacím oknám Engerio to všetko môžete spraviť rýchlo a efektívne z jedného miesta. #reklama

Viete, ako z toho najhoršieho vína dokážete urobiť to najlepšie, najdrahšie, najprestížnejšie?

Istý Eric Boschman, kedysi vyhlásený za toho najlepšieho belgického someliéra, pre nás všetkých pripravil návod, priam dokonalú prípadovú štúdiu!

A vôbec nevadí, že nerobíte s vínom, alkoholom či potravinami, poučenie z toho je univerzálne.

V roku 2023 sa s ním spojil štáb belgickej verejnoprávnej televízie a spoločnými silami zorganizovali vtipný experiment. Chceli zistiť, čo všetko dokážu prestížne súťaže, silná značka, influenceri… No skrátka harmonicky vyladený marketing.

Najprv zašli do náhodného supermarketu a tam kúpili to najhoršie, najnechutnejšie, najlacnejšie víno, aké len boli schopné nájsť, 2,50 € za fľašu.

Najprv tomuto vínu zmenili názov, pomenovali ho luxusne „Le Château Colombier“, vyrobili mu peknú etiketu s holúbkom a zaobalili do príbehu, ako tie vysoko kvalitné hroznové bobuľky poctivo zbierali na svahoch vo Valónsku.

Keď mali produkt, značku, príbeh, tak víno prihlásili do svetoznámej súťaže Gilbert & Gaillard, či na to tí ich porotcovia prídu.

Poslali im testovacie vzorky, spolu s registračnými poplatkom 59 € a laboratórnymi testami merajúcimi úrovne alkoholu, cukru, pH… Všetko sfalšovali (zobrali ich z iného, kvalitného vína).

A nakoniec, keď toto všetko mali, nech zvýšia svoje šance ešte viac, začal Eric robiť to, čo každý influencer – „influencoval“. 🙂

Do nebies vychvaľoval víno pred svojimi kolegami a sledovateľmi, ako lahodne chutí!

No a vy, moji verní čitatelia, už isto správne tušíte, ako to celé dopadlo, však?

To hnusné lacné víno vyhralo zlatú medailu!

Porotcovia ho ohodnotili ako „hladké vínko, s bohatou chuťou a čistou mladou vôňou, veľmi zaujímavé“!

Vyšlo tiež najavo, že profíci z tej svetoznámej súťaže sa tiež vôbec neunúvajú overovať si dodané laboratórne dáta.

Zato ponúkli majiteľom vína možnosť, že už za 6 centíčkov za kus si môžu na víno nalepiť takú tú malú zlatú nálepku, podľa ktorej si veľa zákazníkov kupuje fľaše v obchode, ktorá samotná dokáže zvýšiť predaje o 15 %.

Pointou celého experimentu bolo ukázať, aké falošné niektoré súťaže dokážu byť, že žijú z registračných poplatkov a zarábajú na tom, aby sa iné značky mohli tiež hrať na niečo, čo nie sú. Pre Gilbert & Gaillard to skrátka dopadlo blamážou.

Nebudem menovať, ale aj na Slovensku také máme, poznám minimálne dve. Práve z toho dôvodu mi je ľúto tých organizátorov, ktorí sa to snažia robiť kvalitne, poctivo.

Ale my ostatní aspoň zas a znova vidíme, aké dôležité je neustále pracovať na svojej značke, na jej imidži.

Aké dôležité je zbierať rozličné formy hodnotení – hviezdičky, medaily, recenzie od zákazníkov, odporúčania od iných odborníkov.

Zákazník totiž príliš nepremýšľa, 95 % svojich rozhodnutí nerobí rozumom, ale emóciami. A to všetko, čo som vám vymenoval je mentálna skratka, ktorá jeho mozog utvrdí, že urobil múdre rozhodnutie a zároveň si ušetril energiu na iné, dôležitejšie rozhodnutia.

Zároveň však vidíte, akú veľkú zodpovednosť marketéri nesú za svoje správanie. Vadia im fake news a konšpiračné médiá, takže by sa mali aktívne snažiť, aby ich sami netvorili, nebalamutili svojich zákazníkov.

Ak vás zaujímajú tajné zbrane, ktorými sa obchodníci dostávajú hlbšie do vašich vreciek, aj ako sa im ubrániť, vypočujte si podcast o tom najväčšom výskumnom laboratóriu na svete.

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️