Prečo sú rajčiny v regáli červené
a doma polozelené?

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Poďme si zahrať jednoduchú hru. Akej farby sú podľa vás tieto tenisky na obrázku?

Vidíte ich bielo-ružové alebo šedo-tyrkysové?

Tak a teraz, keď to už máte, ukážte obrázok svojim kolegom, kamarátom, rodine. Akú farbu vidia oni?

Ja som tieto tenisky videl už tak 100x, z rozličných uhlov, pod odlišným svetlom, žmúril som, aj sa absolútne nesústredil, ale stále nerozumiem, ako tam niekto dokáže vidieť čo i len malinký náznak bielej a ružovej.

A napriek tomu, keď som ich ukázal mojim štyrom dievčatám doma, tak tri videli bielo-ružovú.

Správnu odpoveď tejto optickej ilúzie vám nechám na konci tohto newslettra. Je to podobné ako tie slávne bielo-zlaté šaty (ktoré boli v skutočnosti modro-čierne) alebo obrázok plechovky Coca-Coly, na ktorom nenájdete ani kúštiček červenej, pritom ju tam vidíte tak jasne.

Poďme teraz ale k marketingovej pointe.

Pravda je taká, že my všetci vidíme farby trochu odlišne (lebo oko je naozaj komplikovaný orgán) a do toho nášho rozhodovania vstupuje veľa premenných, zvlášť hra svetla a tieňov.

Čo je však rovnaké pre všetkých je to, akú veľkú rolu hrá svetlo pri nákupnom rozhodovaní zákazníkov.

Práve preto supermarkety starostlivo nasvecujú šunky, lebo podľa toho, akú ružovú uvidíte, vnímate čerstvosť, podľa toho nakúpite (alebo aj nie). Detto to platí pre ovocie či zeleninu.

Klenotníctva sa starostlivo hrajú s bodovými svetlami, aby tie diamanty a šperky žiarili a všetko ostatné bolo pri nich v tieni.

Obchody s nábytkom (čau, IKEA) zase používajú tlmené svetlá, nech vytvoria všetky tie príjemné pocity, keď sedíte doma na gauči, s vínkom a svietia vám pri tom len sviečky.

Marketéri v reštauráciách, galériách, u predajcov automobilov, oblečenia, elektroniky… veľmi dobre vedia, že čo oči vidia, tomu srdce uverí, to peňaženka nakúpi. A neváhajú všetky tieto triky využiť vo svoj prospech!

Takže keď najbližšie budete kupovať melóny alebo paradajky niekde na trhu, všimnite si, či na prekrytie obchodníci používajú na ochranu pred dažďom červenú plachtu. Ak funguje takéto riešenie za pár korún, určite chápete, ako veľmi fungujú riešenia veľkých reťazcov, ktoré si do omnoho sofistikovanejších techník môžu dovoliť investovať milióny.

Tých trikov majú v rukáve tak veľa, že sme o tom napísali celý e-mailingový seriál, Neuromarketing v praxi. Už ste sa prihlásili?

Také funkčné sú, že sa im nemáte šancu brániť, dokonca ani keď o nich viete! 🙂

A toľko peňazí zarábajú, že ich používajú aj tí najlepší, najznámejší, najuznávanejší marketéri. Veď sa sami presvedčte, ako Steve Jobs oznámil svetu cenu nového iPadu?

Aj vašej značke a jej posolstvám budú zákazníci veriť viac, keď ich budú odporúčať tie najlepšie domáce médiá medzi svojím redakčným obsahom.

Vďaka odporúčacím oknám Engerio ich rozšírite miliónom návštevníkom 100+ prémiových médií rýchlo, ľahko a efektívne. #reklama

Správna odpoveď: tenisky sú ružovo-biele. Nechce sa mi tomu veriť!

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️