Takto si plánuj veci

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Keby mi dnešné posolstvo poradil niekto starší a múdrejší na začiatku mojej kariéry, ušetrím si fakt veľa stresu a pocitov totálnej neschopnosti. Práve naopak, výrazne by som zdvihol svoje šance na úspech, že by mnoho tých mojich biznisov nedopadlo absolútnym fiaskom.

Na druhú stranu, keby mi to boli poradili, tak by som vám o tom dnes nenapísal a možno by ste všetok ten čas a peniaze spláchli do záchoda vy! 🙂

Týka sa spôsobu, akým plánujem všetky svoje projekty. Je jedno, či pracovné, rodinné, alebo osobnostné. A akým by ste ich mohli od dnes plánovať aj vy.

Po prvé, zozbierajte si tie najpesimistickejšie odhady, ktoré máte od svojich kolegov, dodávateľov či seba samých.

A keď ich máte, tak ich vynásobte štyrmi! 🙂

Dovoľte mi ilustrovať to na imaginárnom príbehu dvoch kamarátov, šikovných marketéroch, ktorí si plní nadšenia povedia, že idú prejsť cestu SNP, 770 km dlhú túru naprieč Slovenskom. Na mapke Slovenska začína vpravo hore, na hraniciach s Poľskom, a končí vľavo dole, v Bratislave.

Ešte nikdy predtým také niečo tí marketéri nešli, nevedia, čo ich čaká. Ale tak naplánujú si ísť 16 hodín denne, priemernou rýchlosťou 4 km/h. To teda vychádza 64 km/denne.

770 / 64 = 12 dní, plus si dajú nejakú rezervu, keby niečo. Dohodnú sa teda s klientom v Bratislave, že o dva týždne sú na mieste. Zoberú si zásoby a plní nadšenia vyštartujú.

Akurát, keď dorazia na začiatok, zistia, že tá cesta vyzerá takto nejako:

Žiadna rovinka, vydláždená cesta. Kopce, skaly, blato a lesy.

No nič, čísla nepustia, entuziazmu majú veľa, plán to teda nijako nemení a vyrazia.

Hneď prvý deň však zistia, aký náročný ten terén v skutočnosti je. Nejdú teda 16 hodín, ale len 14, nech si oddýchnu. Tie dve hodiny najbližšie dni plánujú dobehnúť.

Akurát, že na druhý deň vstanú neskôr, ubolení, s mozoľmi a riadnou svalovicou, veď predsa sú to marketéri, nie vysokohorskí nosiči. A tak vyrazia neskôr a skončia skôr.

Tretí deň fúka a prší, v zlom počasí čakajú, kým bude krajšie.

Štvrtý deň zistia, že potrebujú urobiť zachádzku, lebo im dochádzajú zásoby a potrebujú ich doplniť. Aj teplá sprcha by sa hodila. Morálka upadá.

Piaty deň sa to zlé počasie a únava podpíše na ich zdraví. Potrebujú aspoň deň na zotavenie v nejakom meste popri trase.

A takto to pokračuje, až prejde týždeň a oni zistia, že sú síce v polovici plánovaného času, ale ani nie v štvrtine cesty.

Zavolajú teda klientovi, že pokračujú ďalej, ale z tých pôvodných dvoch týždňov s rezervou to bude minimálne mesiac. A ten nechápe, čo im tak dlho môže trvať.


Počas posledných 20 rokov som už pracoval na množstve malých aj väčších projektov – tvoril som desiatky webov, hier, aplikácií. Robil som so Slovákmi, Čechmi, Nemcami, Škandinávcami, Američanmi, Izraelčanmi. Ešte NIKDY sa mi nestalo, že veci, ktoré sme si naplánovali, by sa reálne aj stihli. Bez ohľadu na veľkosť firmy, zdrojov a predchádzajúcich skúseností.

Dôvod je jednoduchý – je veľký rozdiel medzi vývojom a výrobou.

Vo výrobe potrebujete vykopať 50-metrovú jamu. Keď viete, že Jano vykope meter za hodinu, tak si ľahko vypočítate, že buď potrebujete jedného Jana na 50 hodín, alebo 50 Janov na hodinu.

Ale vo vývoji si to skôr predstavte ako nejakého vedca so strapatými vlasmi, ktorý v skúmavke práve hľadá nový zázračný liek na ten jeho problém. A aj keď na to hodíte tie najväčšie hlavy a neobmedzené zdroje, neznamená to, že sa to hneď vyrieši. Keby áno, nezomierali by milióny ľudí ročne na rakovinu.

Netvrdím, že vývoj toho Vášho projektu je na úrovni hľadania zázračnej vakcíny. Avšak pokiaľ pracujete na niečom novom a unikátnom, čo ešte na trhu neexistuje, tak z podstaty veci sa to aj veľmi ťažko plánuje, lebo ste to nikdy nezažili, podobne ako tú túru naprieč Slovenskom.

Na papieri vám ten plán 770 / 64 = 12 dáva perfektný zmysel.

Keby ste ho nafúkli 4 – 5x, tak na vás bude šéf či klient pozerať, že ste leniví a neschopní. Ale napriek tomu vám to odporúčam spraviť, nafúknite ho.

„Prinajhoršom“ to zvládnete za ten pôvodný, pätinový čas a budete za hrdinov. Po anglicky tomu hovoria underpromise, overdeliver.

Ale ak sa čokoľvek na tej vašej ceste skomplikuje, budete mať dostatočné zásoby, peniaze a čas.

Nebudete v zbytočnom strese otázkami typu „no kedy už?“ Naviac v strese skôr urobíte zbytočné chyby.

Nebudete toľko zápasiť s (de)motiváciou, viac si užijete celý ten proces.

Drvivá väčšina všetkých biznisov končí preto, lebo minú všetky prachy, také jednoduché to je. Práve preto si to naplánujte krát štyri.

Poďakujete mi neskôr. 🙂

Ste zvedaví, ako si plánujem svoj život? Hľadáte inšpiráciu, ako si naplánovať ten svoj, vyrovnať sa so všetkým blatom a kopcami v tom svojom živote?

Tak si vypočujte najnovší rozhovor s Kunou.

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️